Lisování

Lisování hliníku

Výroba hliníkového profilu

Lisování je postup, využívaný k výrobě hliníkových profilů, který umožňuje vytvářet mnoho nových možností s ohledem na konstrukci a návrh profilů.

Je to jako vymačkávání zubní pasty z tuby
Postup připomíná vymačkávání zubní pasty z tuby. Zubní pasta je nahřátý válcovitý kus hliníku, kterému se také říká ingot, a tubě se zde říká nástroj. Jak vidíte na obrázku, ingot (předehřátý v indukční peci na teplotu 450-500° Celsia) se protlačí nástrojem (lisem), v němž profil získá požadovaný tvar.

Když profil opouští nástroj, je ochlazen vodou nebo vzduchem a poté se profily táhnou, když jsou ještě 'měkké'. Tím se odstraní napětí, které v hliníku vzniká, a je dosaženo správných rozměrů profilu. Profily se řežou a poté se jim dodá závěrečná pevnost tvrzením za tepla a/nebo za studena. 

Mnohostrannost a nízké náklady na opracování

V porovnání s jinými materiály jsou náklady na strojní zpracování hliníkových profilů relativně nízké. Postup lisování není jen výhodný pro svou mnohostrannost s ohledm na design profilu, ale je také spojen s relativně nízkými náklady na strojní zpracování.

Odborné znalosti jsou zárukou dobrého designu

Jak můžete vidět v našem článku o navrhování profilů, který je dostupný (ODKAZ), při navrhování existuje několik pravidel, které je třeba uvážit během vývoje nástroje, které nakonec garantují nejlepší možný design profilu.

Proto je důležité mít správné vedení již od začátku. Jsme připraveni nabídnout vám naše odborné znalosti a zkušenosti v této oblasti, takže budete mít to nejlepší možné řešení.

 

Chcete se dovědět více?

Nástroj
Návrh profilu z lisovaného hliníkového profilu