Eloxování

Eloxování

Eloxované hliníkové výrobky ve 4 různých barvách.

Elektrochemické povrchové ošetření, známé jako eloxování, je postup zvyšování přirozené vrstvy oxidu, vytvořené na povrchu hliníku, když přijde do kontaktu s kyslíkem. 

Vrstva oxidu se zvýší působením elektrického proudu, čímž se zvýší odolnost hliníkového povrchu. Eloxování je možno také využít pro dekorativní účely, protože eloxovaný povrch je možno barvit. Z estetického hlediska eloxování zachovává kovový povrch hliníku a způsobuje, že vypadá jednolitěji.

Níže najdete informace o postupu eloxování a doporučené možnosti využití eloxovaného hliníku ve vztahu k tloušťce vrstvy oxidu.

 

Postup eloxování

Jak můžete vidět na doprovodném obrázku, hliníkový výrobek se ponoří do elektrolytické lázně a kde působí elektrický proud. Hliník zde má funkci anody v elektrickém obvodu, proto se tomuto procesu říká také anodizace. Elektrolytická lázeň vytváří vrstvu oxidu, která nezůstává na povrchu, ale pronikne do hliníku.

 

 

 

Tloušťka vrstvy oxidu určuje možnosti použití

Tloušťku oxidové vrstvy určují různé faktory, jako je teplota, napětí a doba ošetření v elektrolytické lázni. Tloušťka vrstvy oxidu ovlivňuje možnosti využití různých eloxovaných hliníkových výrobků:

 

Běžná eloxace           
10 µm  Běžné zatížení v místnostech.                    
15 µm  Velké zatížení v místnostech i na volném prostranství v suchých podmínkách a při čistém vzduchu.                 
20 µm  Běžné až velké zatížení na volném prostranství, např. v dopravě nebo stavebnictví. Velké zatížení s vlivem chemikálií v místnostech, např. v potravinářském průmyslu.
25 µm  Povrch je vystaven velkému zatížení formou korozivního prostředí nebo opotřebení              

Průvodce tloušťkami vrstvy

Pokud si nejste jisti, kolik µ potřebujete k eloxování povrchu, nebo pokud máte jakékoliv otázky, týkající se tohoto postupu, pracovníci našeho zkušeného týmu vám rádi pomohou a nabídnou vám rady a pokyny.

 

Postup eloxování na obrázcích:

  • Eloxování: Příprava hliníkových výrobků
  • Eloxování: Příprava
  • Eloxování hliníkových výrobků
  • Eloxované výrobky