Čištění eloxovaného hliníku

Protože ušpinění hliníkového povrchu zvýší korozi a změnu barvy, je čištění a péče o hliník velmi důležitá, aby si výrobky udržely co nejlépe vzhled eloxovaného povrchu. Údržba eloxovaného hliníku platí pro vnější i vnitřní prostředí tam, kde je povrch vystaven velkému namáhání s ohledem na prostředí.

Pravidelné čištění

K pravidelnému čištění eloxovaného hliníku se musí používat mýdlové přípravky s pH 6-8. Avšak zde je důležité zajistit, aby tyto čisticí přípravky neobsahovaly chlór. S opatrností je možno použít slabší roztok chloridu amonného. Ať už si vyberete tento roztok nebo mýdlové přípravky nezapomeňte následně očištěný povrch řádně opláchnout velkým množstvím vody.

Čištění velmi znečištěných povrchů

U silně znečištěných povrchů, například zaschlý olej, antikorozní nátěr tectyl, zbytky lepidla atd. můžete použít jak rozpouštědla na vodní bázi (např. denaturovaný alkohol, aceton), tak i benzen, ředidlo, petrolej a lakový benzín.  

Závěrečné ošetření

Po očištění doporučujeme závěrečné ošetření například včelím voskem, nebo výrobky ve spreji, vyvinutými pro tento účel. Závěrečné ošetření vytvoří na eloxovaném povrchu ochranný film, který usnadní čištění v budoucnu a současně může mdlému povrchu dodat hedvábný vzhled. Existují i výrobky, které kombinují funkci čištění a ošetření voskem.

 

Přečtěte si náš článek 'Riziko kondenzace'

Riziko kondenzace