Řádná manipulace a skladování hliníku

Sklad společnosti Alumeco v Odense

Hlavní sklad společnosti Alumeco...správná teplota pro udržování hliníkových výrobků v bezpečí.

Je důležité, aby všichni výrobci a uživatelé hliníku s kovem manipulovali a ukládali jej vhodným a bezpečným způsobem. Pravidlo je, že hliník je odolný materiál, s nímž se snadno manipuluje, pokud dbáte na několik jednoduchých opatření. Zde najdete informace o obvyklých způsobech poškození hliníku a pár dobrých rad pro uskladnění a obecnou manipulaci s hliníkem.

Přeprava a skladování

K poškození hliníku obvykle dochází při přepravě a vznikají například škrábance, známky opotřebení, které mohou vést k následné povrchové korozi. Takové poškození znemožňuje dostatečné následné povrchové ošetření výrobků.

Menší poškození povrchu materiálu během dopravy proto ovlivňuje vzhled hliníku, ale jinak nemá žádný vliv na mechanické vlastnosti kovu. Aby se předešlo tomuto typu poškození, je důležité, aby byly výrobky z hliníku během jakéhokoliv pohybu a přepravy zabalené do pevného papíru, plastu nebo bublinkové fólie, aby se nedocházelo k tomu, že jednotlivé povrchy o sebe narážejí.

Chraňte před vodou a vlhkostí

Důležité je pamatovat si, že hliník nesnese vodu a vlhkost. Hliníkové slitiny s vysokým obsahem hořčíku jsou velmi citlivé na vodu a kondenzaci, zatímco čistší slitiny jsou odolnější. Poškození hliníku vlhkostí se objeví ve formě bílých skvrn nebo tmavě zbarvených skvrn a můžeme je vidět například tam, kde se voda nebo kondenzační voda uchytí mezi hliníkovými částmi, které leží na sobě nebo velmi blízko sebe.

 

Další informace o korozi hliníku:

Koroze hliníku

Abychom předešli poškození hliníkových výrobků vodou nebo kondenzační vodou, je důležité hliník, který obdržíte mokrý, před uložením do skladu ihned osušit. Můžete si vybrat mezi dvěma způsobty osušení hliníku: přirozené odpařování a sušáky. Jestliže je hliník hodně mokrý, měl by se před sušením nejprve otřít hadrem.

Kondenzace se může objevit také v zimě, když se hliník přepravuje studeným nákladním vozidlem a následně se vyloží do vytápěného skladu. Abychom předešli tvoření kondenzační vlhkosti na studeném hliníkovém povrchu, doporučujeme nechat hliníkové výrobky v původních obalech v dílně, aby se aklimatizovaly a zvykly si na nové, teplejší prostředí. Postup aklimatizace před vybalením obvykle trvá od 36 do 48 hodin.

 

Teplota vzduchu a klima

S ohledem na teplotu a klima ve spojení se skladováním hliníku je také důležité vědět, že se hliník obecně skladuje při minimální teplotě + 10° Celsia. Je třeba také připomenout, že při skladování na volném prostranství je riziko rychlejšího vytvoření důlkové koroze, způsobené znečištěním vzduchu z průmyslových nebo městských oblastí. Abychom předešli známkám koroze, je obecně dobré chránit hliník při skladování před kontaktem s jinými kovy.

 

 

Chcete se dovědět více?

Koroze hliníku
Riziko kondenzace