Použití slitiny

AlloyName Usage
Název Použití
EN AW-1050A

Nejčistší stav hliníku a nejběžnejší slitina plechů. Má dobré vlastnosti pro ohýbání a svařování a je vhodná i pro povrchovou úpravu. 

Obsahuje 99,5% hliníku. Nejčastěji se vyrábí v tloušťkách od 0,5 do 6mm.

 

EN AW1050A DDQ:

Slitina obsahuje 99,5% hliníku a plechy jsou vyráběny ve velmi  měkkém stavu, který je předurčuje pro hlubokotažné aplikace.

EN AW-2007

Slitina obsahující mezi 4.0 a 5.0% mědi. Je vhodná pro výrobu strojních dílů, šroubů a nýtů. Má velmi podobné vlastnosti jako slitina EN AW-2011, ale je tvrdší. Tvoří krátké třísky, je vhodná k opracování, pro výrobu závitů a pro vysokorychlostní obrábění. Tato slitina má nízkou odolnost vůči korozi a díky vysokému obsahu mědi není vhodná pro svařování. Není schválena RoHS.

EN AW-2007 Cast

No data available.

EN AW-2011

Slitina, která obvykle obsahuje mezi 4,0 a 5,0% mědi. Je vhodná pro výrobu strojních dílů, šroubů a nýtů. Má velmi podobné vlastnosti jako slitina EN AW-2007, oproti které je měkčí. Tvoří krátké třísky, je tak vhodná pro opracování, vyřezávání závitů i vysokorychlostní obrábění, po ošetření má lesklý povrch. Má vysokou odolnost vůči únavě materiálu, nižší odolnost proti korozi a není vhodná pro svařování kvůli vysokému obsahu mědi. Je předmětem úpravy RoHS. 

 

EN AW-2014

Slitina, která obvykle obsahuje mezi 4,0 a 5,0% mědi. Tvoří krátké třísky, je tak vhodná k opracování. Má vysokou pevnost a vlastnosti podobné jako EN AW-2011 a EN AW-2007, je tvrdší než 2011. Tradičně se využívá hlavně ve zbrojním a leteckém průmyslu. Je předmětem úpravy RoHS. 

EN AW-2017A

Slitina obsahující vysoký podíl mědi. Tvoří krátké třísky, je tedy vhodná k opracování. Má nízkou odolnost vůči korozi a kvůli vysokému obsahu mědi není vhodná pro svařování. Není vhodná pro okrasné eloxování.

EN AW-2024

Slitina s vysokým obsahem mědi. Při obrábění tvoří krátké třísky a tedy je vhodná pro tuto úpravu. Má nízkou odolnost vůči korozi a právě díky vysokému obsahu mědi není vhodná pro svařování, ani pro dekorativní eloxování.

EN AW-3003

Slitina s obsahem manganu s velmi vysokou odolností vůči korozi. Má průměrnou pevnost a je vhodná ke svařování a ohýbání. 

EN AW-3005

Slitina obsahující mangan, je velmi odolná vůči korozi. Má však průměrnou pevnost; je vhodná pro svařování a ohýbání.

EN AW-3103

Slitina s obsahem manganu s vysokou odolností vůči korozi. Má průměrnou pevnost a je vhodná pro svařování a ohýbání.

EN AW-3103 Stucco
EN AW-3105

Slitina obsahující mangan, proti korozi je velmi odolná. Má však průměrnou pevnost; je vhodná pro svařování a ohýbání.

EN AW-5005

Je vhodná pro obrábění, svařování i ohýbání a je velmi odolná vůči korozi. Výborně se eloxuje.  

EN AW-5005 (Composite Panel)

Er god til bearbejdning og bukning, og har en høj korrosionsbestandighed

EN AW-5005A

Slitina vhodná k obrábění a ohýbání; je dobře odolná vůči korozi a je vhodná pro svařování. Velmi dobrá k eloxování. 

EN AW-5019
EN AW-5052

Dobře zpracovatelná, s vysokou odolností vůči korozi; dobrá ke svařování. Slitina není vhodná k okrasnému eloxování.

EN AW-5083

Je odolná vůči mořské vodě, má průměrnou pevnost, vysokou odolnost vůči korozi a je vhodná ke svařování. Její vlastnosti pro eloxování jsou průměrné. 

EN AW-5083 Cast

Slitina litá a zbavená pnutí, vhodná k obrábění. Produkty v této slitině máme skladem ve dvou provedeních: přesně frézované s folií, jejichž tloušťku není potřeba upravovat a neopracovanou variantu, jež je vhodná zejména v případech, kdy se budou opracovávat všechny strany. V našem serviscentru navíc tuto úpravu všech šesti stran provádíme. 

EN AW-5083 Cast Milled
EN AW-5086

Slitina odolná proti mořské vodě, má průměrnou pevnost, vysokou odolnost vůči korozi. Výborně se hodí ke svařování, ale již méně k eloxování. 

EN AW-5754

Je odolná vůči mořské vodě, má průměrnou pevnost, vysokou odolnost vůči korozi a je vhodná ke svařování. Její vlastnosti pro eloxování jsou průměrné. 

EN AW-5754 Cast

No data available.

EN AW-6005A

Slitina s průměrnou odolností vůči korozi a dobrá ke svařování. Pevnost slitiny je vyšší než u slitiny EN AW-6063.

EN AW-6026

Při obrábění tvoří krátké třísky, má vysokou pevnost a středně dobrou odolnost proti korozi. Na svařování i eloxování je vhodná. 

EN AW-6026 LF
EN AW-6060

Slitina vhodná k běžnému i okrasnému eloxování, má vysokou odolnost vůči korozi a je vhodná pro svařování.

EN AW-6061

Je vhodná k okrasnému i běžnému eloxování, má vysokou odolnost vůči korozi. Je vhodná ke svařování.

EN AW-6063

Slitina vhodná k okrasnému eloxování, má vysokou odolnost proti korozi a je dobrá k eloxování. Velmi vhodná ke svařování.

EN AW-6073
Je druhem slitiny EN AW-6082, oproti níž je vhodnější pro eloxování, neboť má jednolitější povrch. 
EN AW-6082

Má vysokou pevnost a je odolná vůči korozi. Slitina je vhodná ke svařování a k eloxování. 

EN AW-6082 Cast

No data available.

EN AW-6101A
EN AW-6101B

Ideální pro okrasné i běžné eloxování, je vysoce odolná vůči korozi a je vhodná ke svařování.  

EN AW-6262A
EN AW-7010

Tvoří krátké třísky a je to slitina s vysokou pevností. Je málo odolná vůči korozi, není příliš vhodná ke svařování ani k eloxování.

EN AW-7020

Tvoří krátké třísky a je to slitina s vysokou pevností. Je málo odolná vůči korozi, není příliš vhodná ke svařování ani k eloxování.

EN AW-7021 Plancast Plus
EN AW-7075

Slitina, která při opracování tvoří krátké třísky. Má velmi vysokou pevnost. Není příliš odolná vůči korozi, ani není vhodná pro svařování a eloxování.  

EN AW-8079
Hokotol

Slitina, která si udržuje jednotné mechanické vlastnosti v celé tloušťce desky. Její pevnost dosahuje pevnosti několika druhů oceli. Má nízkou odolnost proti korozi. Je často využívána v leteckém průmyslu, zbrojním průmyslu a u výrobců forem. Výhodou HOKOTOL je, že po opracování nemění mechanické vlastnosti. 

Plastic
Weldural

Používá se v případě požadavku na vysokou pevnost v tahu.