Hliník bez povrchové úpravy na historických stavbách
V některých časech měl hliník cenu zlata. Na některé dnes už historické stavby, jako jsou třeba kostel San Gioacchino v Římě, Washingtonův památník ve Washingtonu a socha Eróta v Londýně, použili jejich stavitelé hliník bez povrchové úpravy, který má i po více než 100 letech krásný a estetický vzhled.
Vysoká odolnost proti korozi navzdory povětrnostním podmínkám
Kostel San Gioacchino není známý jen pro své nádherné architektonické provedení a dlouhou historii jako katolický svatostánek: Ohromující osmiúhelníková kupole je, kromě jiného, pokrytá plechy hliníku bez povrchové úpravy, který už více než 100 let zdobí vršek kostela. Kupole kostela San Gioacchino je jedním z nejstarších známých příkladů použití hliníku na venkovní konstrukci. Ačkoli jsou tyto hliníkové plechy pocházející z 19. století každoročně vystaveny horkému italskému létu i studeným zimám s nočními teplotami klesajícím k 5° C, použitý hliník zůstává i nadále v dobré kondici.
Hliníkové plechy použité na kupoli byly v době instalace roku 1897 1,3 cm silné. Kontrola konstrukce po 50 letech ukázala, že hloubka koroze byla méně než 0,1 mm. Kupole kostela San Gioacchino je perfektním příkladem vysoké odolnosti hliníku proti korozi, a to i v případě, že nebyl kov ošetřen žádnou ochrannou vrstvou.
Zvýšení obsahu hliníku zvyšuje odolnost proti korozi
Slitina, která byla na kupoli použita, obsahuje 98% hliníku. V případě, že byste si přáli použít hliník bez povrchové úpravy na podobné stavbě dnes, pravděpodobně byste použili 99,5% čistý hliník (EN-AW 1050A) nebo některou ze slitin s přídavkem hořčíku (EN-AW 5005 a EN-AW 5754).
Dnešní čistší hliník s případným přídavkem hořčíku poskytuje vyšší odolnost proti korozi, a to i v případě, že je materiál vystaven proměnlivým povětrnostním podmínkám.
Washingtonův památník a socha Eróta v Londýně
Řím není jediným místem, kde lze najít venkovní stavby a instalace s hliníkem bez povrchové úpravy, které jsou i po dlouhé době ve vynikajícím stavu. Dalším příkladem může být Washingtonův památník, který se tyčí do výšky 169 metrů. Na jeho vrcholu je 22,6 cm vysoký horní díl ve tvaru pyramidy vyrobený z hliníku bez povrchové úpravy
Památník byl dokončen v roce 1884 a hliníkový díl měl sloužit primárně jako hromosvod. Zároveň však měla barva vrchní pyramidy ladit s ostatními částmi kamenného památníku.
Do kovové pyramidy byl původně vyrytý text, který byl i po 50 letech, během kontroly stavu památníku, stále čitelný. Při zkoumání onoho hliníkového dílu se ukázalo, že se jedná o slitinu s 97% hliníku.
Na Piccadilly Cirkus, v srdci Londýna, naleznete slavnou sochu řeckého boha lásky Eróta. Socha byla vytvořena v roce 1893 a materiálem je opět hliník bez povrchové úpravy. V té době i v dalších letech bylo ovzduší v Londýnském centru silně znečištěné. Při celkovém čištění sochy v roce 1953 bylo zjištěno, že hliníkový povrch je stále ve skvělém stavu bez zjevných známek koroze navzdory faktu, že byla socha 60 let vystavena silně znečištěnému ovzduší.
Tyto tři venkovní konstrukce vyrobené z hliníku bez povrchové úpravy jsou krásným příkladem toho, jakou má hliník skvělou odolnost proti korozi a o jak trvanlivý materiál se jedná. Ačkoli byly všechny tři zmíněné pamětihodnosti vytvořeny už v 19. století, jsou stále v dobrém stavu a očekává se, že budou na svých místech stát ještě dlouho.
Zdroje:
Binczewsk, G. (1995). The Point of a Monument: A History of the Aluminum Cap of the Washington Monument. I: JOM, 47 (11) (1995), pp. 20-25.
Tiscali. (2016). Found on: : http://myweb.tiscali.co.uk/speel/london/eros.htm (15. 06. 2016)
Vargel, C. (2004). Corrosion of aluminium. Elsevier.